İstanbul Staj Sigortası Mağdurları Derneği Sözcüsü Ayhan Çekmez, yaptığı açıklamada, Her işte çalıştırılıp, sonra ‘sen stajyersin, öğrencisin’ deyip, hakları verilmeyen biz stajyer ve çıraklar, bu adaletsizliğin bitmesini, Staj giriş tarihimizin SSK başlangıcı olmasını istiyoruz. Tüm mesleklerin temeli stajyerler ve çıraklardır. Temeli sağlam tutmazsanız meslekler ölür. Stajyere ve çıraklara sahip çık ülkemizin geleceği sağlam olsun. Staj SSK başlangıcı olsun. 

Ayhan Çekmez,  Staj sigortası mağduriyetinin, meslek lisesi son sınıfta sanayide aktif olarak çalıştırılan ve işyerlerinde çırak olarak çalışan insanların sigortalarının sadece kısa vadeli kısmının yattığı için emeklilik dönemini 17 yıl geciktiren büyük bir sorun olduğunu açıkladı. Ayhan Çekmez, Verilen haklar sadece belli bir kesimi kapsadığı için ve bu hakların Anayasanın Eşitlik ilkesine aykırı olduğu için, eksik verilen sigorta hakkımızı istiyoruz.. E-Devlet de, hangi gün ilk işe giriş tarihimiz gözüküyorsa, sigorta başlangıcımız o tarih olmalıdır. Bu yanıltıcı ve yanlış uygulama bir an önce bitmelidir. Ayhan Çekmez; Yurt dışında yaşayan staj yapan vatandaşa Türkiye’de sigorta hakkını verip yurt içindeki vatandaşa vermemek sosyal devlet ve adalet anlayışı ile bağdaşmaz. Çekmez, Staj ve çıraklık mağdurları olarak haklıyız ve bu sebeple emeğimizin, iş gücümüzün karşılığını istiyoruz. Staj giriş tarihimiz sigorta başlangıcı olmalıdır.

2023 Ehliyet affı ne zaman çıkacak? 2023 Ehliyet affı ne zaman çıkacak?

Ayhan Çekmez; ✓ SGK numarası var ✓ Tescil tarihi var ✓ SGK Kartı var E devlette ilk işe giriş tarihi olarak görülüyor. Nasıl olur da Emeklilik için geçerli olmaz. Stajyer ve çıraklar geleceğin ustaları, ülkemize gerçek katma değer sağlayacak yapı taşlarıdır! Stajyerin hak kaybı ciddi bir meseledir, daha fazla ertelenemez.