Yüz binlerce staj ve çıraklık sigortası mağduru bu kez İstanbul’da meydanlara iniyor. Staj Sigortası Mağdurları (SSM) Derneği Başkanı Ferhat Salman, Ankara, Bursa, Sakarya’dan sonra İstanbul’da binlerce mağdurla birlikte basın açıklaması yapacak.

Staj ve çıraklık sigortası mağdurlarına uygulanan adaletsizliğin giderilmesi için 15 Ocak 2023 Pazar günü saat 12.00’de Kadıköy Rıhtım Meydanında binlerce kişi ile birlikte basın açıklaması yapılacak. İstanbul Valiliği’nden izin almak için resmi başvuru yapıldı. 

Başkan Ferhat Salman yaptığı açıklamada, Staj sigortası mağduriyeti, meslek lisesi son sınıfta sanayide aktif olarak çalıştırılan ve iş yerlerinde çırak olarak çalışan insanların sigortalarının sadece kısa vadeli kısmının yattığı için emeklilik dönemini 10-15 yıl geciktiren büyük bir sorun olduğunu açıkladı. 

KISA VE UZUN İŞ KOLU SİGORTA MUAMMASI

Kanunen imza yetkisi olmayan oy dahi kullanamayan bu çocuklardan 15-16 yaşlarında kısa süreli-uzun süreli sigorta ayrımı yapmasını beklemenin büyük bir hata olduğuna dikkat çeken Salman,” Yaşıtları top oynarken, iş yerlerinde üreten aktif olarak çalışan bu insanlar büyük mağduriyete uğramaktadır. Bunun yanında, böyle bir düzenleme yapılması kanun yapıcının çırak ve stajyerlere bakış açısını ve tutumunu ortaya koyacağından toplumun genelini ilgilendirir.” dedi.  

EYT de 3600 günden emeklilik olacak mı? EYT de 3600 günden emeklilik olacak mı?

Salman şöyle devam etti: “1999 yılı öncesi yüzbinlerce staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının, staj başlangıçları uzun vadeli sigorta koluna başlangıç sayılır ve bu insanlar staj sürelerini borçlanırsa bu sorun kolayca çözülebilir. Böylelikle staj başlangıcı SGK uzun dönem başlangıcı olarak alınır,18 yaşından itibaren sigortalılık süresi kabul edilir ve bu toplumsal sorun el birliğiyle çözülür. İşte biz yıllardır bu mağduriyetimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bunun için Ankara’dan sonra İstanbul’da da binlerce kişi ile birlikte basın açıklaması yapacağız. Haklıyız, kazanacağız. Staj, EYT yasa tasarısı ile birlikte TBMM gündemine gelmeli ve mağduriyet çözülmeli.

Kamuoyuna saygılarımla arz ederiz ."