TBMM Genel Kurulunda, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından EYT yasası çıktı. 

Uzun zamandır birçok mecrada yetkililere seslenen staj ve çıraklık mağdurlarının yasa kapsamına alınmaması vatandaşların mağduriyetinin devam etmesine neden olurken tepkiler de gecikmedi.

Çok küçük yaşlarda ekmek parası kazanmak için çalışma hayatına atılan stajyer ve çıraklar sigortalarının emeklilikte bağlayıcı sayılmasını ve depremin yaralarını daha çabuk sarmak için emeklilikte önlerinde bulunan engellerin kaldırılmasını istiyor.

Staj ve çıraklık mağdurları seçim öncesi bu mağduriyetin giderilmesini bekliyor Twitter'da etkinlik düzenleyen vatandaşlar yetkililere seslenerek bu mağduriyetin bir an önce çözülmesini istiyor. Başta Cumhurbaşkanlığı ve CİMER olmak üzere, ilgili makamlara yazdıkları dilekçe ve mektuplarla yaşadıkları sorunları anlatan mağdurlar emeklilik hakkı için birçok şehirde bir araya gelerek basın açıklamasında bulunuyorlar. 

5000, ABO, 3600 ve kısmi emeklilik mağdurları çözüm bekliyor! 5000, ABO, 3600 ve kısmi emeklilik mağdurları çözüm bekliyor!

Ancak Meclis'in seçim gündemi nedeniyle kapanmasına günler kalmışken yetkililerden staj ve çıraklık mağdurları için herhangi bir açıklama gelmemesi akıllara staj ve çıraklığın çözümünün seçim sonrasına kalacağını getirdi. 

Uzun zamandır emeklilik hakkı için mücadele eden staj ve çıraklık mağdurları daha fazla vaat dinlemek istemezken yetkililerden bir icraat talep ediyor. 

Staj ve çıraklık mağduru yüz binlerce kişi varken Cumhur ve Millet İttifaklarının büyük bir kitlenin mağduriyetini görmezden gelmemesi bekleniyor.