1980'li ve 1990'lı yıllarda Meslek Liseleri ve Çıraklık Okulları'nda zorunlu staj yaparak iş deneyimi kazanan binlerce stajyer ve çırak, uzun yıllardır Sosyal Güvenlik Kurumu (SSK) sisteminden kaynaklanan bir mağduriyetle karşı karşıya. Staj ve çıraklık mağdurları, SSK tarafından işe girişleri kabul edildiği halde sonradan geliştirilen bazı yasal düzenlemelerle emeklilik hakları ellerinden alındı.

Zorunlu staj ve çıraklık süreçlerinde SSK tarafından işe giriş tarihli ve tescil numaralı Sigorta Kartı verilen staj ve çıraklık mağdurlarına, "Sigortanız başladı" denildi. Ancak sonraki yıllarda bu tarihler değiştirilerek staj ve çıraklık yapan vatandaşlar mağdur edildi. Bu mağduriyet, emeklilik haklarına erişememelerine ve sosyal güvence haklarından yoksun bırakılmalarına yol açtı.

2023 YHS Meclis'e sunuldu! Müjdeli haber gelmeyecek mi? 2023 YHS Meclis'e sunuldu! Müjdeli haber gelmeyecek mi?

Staj ve çıraklık Meclis'e taşındı! Staj ve çıraklık sigortası başlangıç sayılacak mı? Staj ve çıraklık Meclis'e taşındı! Staj ve çıraklık sigortası başlangıç sayılacak mı?

İşe giriş tarihleri SSK sistemlerinde görünüyor

Çözüm arayışı içinde olan bu staj ve çıraklık mağdurları, dünyanın birçok ülkesinde olmayan "kısa ve uzun kol" ayrımının Türkiye'ye özgü olduğunu ve bunun acilen değiştirilmesi gerektiğini savunuyor. Fiili olarak çalıştıklarını ve işe giriş tarihlerinin SSK sistemlerinde açıkça göründüğünü belirterek, bu tarihin emeklilik hesapları için geçerli olmasını talep ediyorlar.

Stajyer ve çıraklar, iş hayatına atılmış ve ülke ekonomisine katkı sağlamış olmalarına rağmen yaşadıkları mağduriyeti çözmek için hukuki yolları, sendikaları ve kamuoyunu kullanmaya kararlılar. Kendi haklarını koruma mücadelelerini sürdüren bu gençlerin talepleri, adaletin yerine getirilmesi için seslerini yükseltmeye devam ediyor.

İzmir staj ve çıraklık mağdurlarından AK Parti Grup Başkan Vekili Abdulhamit Gül'e ziyaret!

İzmir staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Derneği,  2017-2022 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı olarak görev alan AK Parti Grup Başkan Vekili Abdulhamit Gül'ü ziyaret etti. Milletvekili Gül ile görüşme gerçekleştiren İzmir staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Dernek Başkanı Semiha Özek, staj ve çıraklık dosyasını teslim ederek, destek istedi.