Bilecik Staj Sigortası Mağdurları Derneği Başkanı Ömer Ayıran, toplantıda yaptığı konuşmada derneğin kuruluş amaçlarını anlattı. Ayıran, meslek liseleri ve çıraklık eğitim okullarında 12 yaşından itibaren çırak olarak, 15 yaşında da stajyer olarak çalışma hayatına başladıklarını ancak bir işçi gibi çalışmalarına rağmen, yatırılan sigortanın eksik pirim olması nedeniyle mağdur edildiklerini ifade etti.

2000 sonrası SGK mağdurları ne zaman emekli olacak? 2000 sonrası SGK mağdurları ne zaman emekli olacak?

detail-photo-fancybox-0

Ayıran, ”Okullarımızda staj ve çıraklık başlama tarihinde ilk işe girişte SSK tescil kartları verilerek, sigorta girişlerimiz yapıldı. Öğretmenlerimiz bu sigorta başlangıcın faydasını göreceksiniz demişlerdir. Fakat ilerleyen dönemlerde dönemin hükümetlerince çıkarılmış olan yasalar ile SSK giriş tarihlerimiz yatırılan primlerin sadece meslek hastalıkları, iş kazalarını karşılayacak kısa vadeli koldan yatırılmasından dolayı emeklilikte sigorta başlangıcına sayılması engellenmiştir.” açıklamasında bulundu.

detail-photo-fancybox-1

Ayıran şöyle devam etti: “Hakkımız olmayan hiçbir şeyi istemiyoruz. E-Devlet’te gözüken ilk işe giriş tarihlerimizin emeklilikte de geçecek şekilde kabul edilmesini talep ediyoruz. O gün itibariyle bizim bilgimiz dışında eksik yatan primlerin sorumlusu biz değiliz, bu sorunu çözmek siyasilerin ve sosyal devletin boynunun borcudur. Mücadelemiz budur ve başarıncaya kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Toplantıda katılan staj mağdurları üyelik formunu doldurup başkan ve başkan yardımcısı Sedat Özlü’ye teslim etti. Toplantıya katılım beklenildiğinden de yüksek olduğu görüldü. Dernek yönetimi üye katılım toplantılarının devam edeceğini bildirdi. Korkmaz Kesik