Dün yapılan toplantının ardından TÜRK-İş ve Hak-İş'ten peşpeşe açıklamalar geldi. Hükümet, teklif vereceği tarihi açıklarken Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, toplantının verimli geçtiğini ve uzlaşmanın yakın olduğunu bildirdi. 

HÜKÜMETİN TEKLİF VERECEĞİ TARİH BELLİ OLDU

Dün akşam Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, HAK-İŞ ve TÜRK-İŞ arasında toplantı yapıldı. Toplantı sonrası hükümetin 9 Mayıs Salı günü teklifini vereceği açıklandı.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan'dan toplu iş sözleşmesi açıklaması

SSM Başkanı Ferhat Salman'dan yeni mesaj! SSM Başkanı Ferhat Salman'dan yeni mesaj!

Toplantının ardından açıklama yapan Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Verimli bir toplantı yaptık. tam bir mutabakat sağlanamadı, umarım önümüzdeki hafta sonlandırmış oluruz." dedi 

Ergün Atalay: 'Türk-İş Temsilcileri, 2023 Yılı İçin Belirlenen Asgari  Ücretin Geçim Şartlarını Karşılamadığı Görüşündedir' - Son Dakika

Türk-İş Başkanı Atalay ise Toplu İş Sözleşmesi hakkında, "Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay: Kamuoyu bugün bir rakam bekliyor ancak biz bugün bir rakam verme durumunda değiliz. Rakamla ilgili büyük ihtimal salı günü bir rakam getireceklerini söylediler. İşçiler, seçimden önce istediğimiz gibi bu görüşmelerin sona ermesini istiyor. Salı günü kamuoyuna inşallah bir rakam veririz diye umut ediyorum" açıklamasında bulundu.

Türk-İş ve Hak-İş, Çalışma Bakanı ile Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Yaptı  - Son Dakika

2023 KAMU İŞÇİLERİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

700 binden fazla kamu işçisinin mali ve sosyal haklarının belirleneceği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'ne de değinen Bakan Bilgin, "TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ ile Cuma günü bir defa daha ele alacağız. Bir uzlaşmaya zaten yaklaştık. Bunu da çözüm yoluna sokacağız" vurgusunu kullanmıştı. Hükümet Salı günü 700 bin kamu işçisini ilgilendiren teklfini sendikalara iletecek.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'ne ilişkin son yaptığı açıklamada, "Biz 15 bin TL teklif ettik, onlar 12 bin TL. Seçimden önce bitirmek istiyoruz ama istediğimiz şekilde bitsin istiyoruz. Arzu etmediğimiz bir rakam olursa biz bu işin içinde olamayız" ifadelerini kullanmıştı.

İşçi tarafı, aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi, ardından tüm ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi ve daha sonra birinci altı ay için yüzde 45 zam yapılması yönündeki ısrarını sürdürürken, hükümetten gelecek yeni teklifi de beklemeye başladı.

Sabah'ın kamu işçisi zammı hesaplamasına göre; 15 bin liralık taban brüt ücret kabul edildiğinde işçilere ödenecek net ücret ise 12.075 TL'ye çıkmış olacak.

Brüt ücret: 15.000 TL
SSK işçi kesintisi: 2.100 TL
İşsizlik sigortası: 150 TL
Gelir Vergisi: 1.912,50 TL
Damga vergisi: 113,85 TL
Asgari Ücret İstisnası: 1.276,02 TL
Damga Vergisi İstisna 75,96 TL
Net ödenen ücret 12.075,63 TL