Birçok kurumda işe mesleğini yapmak üzere alınan ancak "memur" değil, "vasıfsız işçi" kadrosunda istihdam edilen üniversite mezunları, özlük haklarında iyileştirilme yapılmasını ve memur statüsüne geçmeyi talep ediyorlar.

Yeni yılda ehliyet affı müjdesi gelecek mi? Yeni yılda ehliyet affı müjdesi gelecek mi?

Seçim öncesi ve sonrasında gündeme getirilmeyen üniversiteli işçiler Meclis'in açılmasıyla bir kez daha beklentiye girdi. Uzun zamandır bekledikleri statü değişikliğine Meclis'in yeni döneminde kavuşmayı talep ediyorlar. 

Mevcut koşullardaki yüklerininin yanında memur statüsüne geçirilmeleri halinde devlete ekstra bir yük oluşturmayacaklarını belirten üniversiteli işçiler özlük haklarının iyileştirilmesini ve memur statüsüne geçmeyi isteyerek yetkililere sesleniyorlar.

Aralarında yüksek lisans ve doktorasını yapmış mühendis, kimyager, biyolog gibi meslek gruplarından insanların bulunduğu 'üniversiteli işçiler' aldıkları eğitimin hak ettiği şartlarda çalışmayı, eşit işe eşit hak ve eşit maaş talep ederek aynı kurumda aynı işi yaptıkları memurlarla aralarındaki maaş ve hak farklılığının giderilmesini talep ediyor.

'Üniversiteli işçiler' bir an önce bu mağduriyetin giderilmesini ve torba yasayla memur statüsüne geçirilmeyi bekliyor. X'te (Twitter) etkinlik düzenleyen vatandaşlar yetkililere seslenerek bu mağduriyetin bir an önce çözülmesini istiyor. Başta Cumhurbaşkanlığı CİMER olmak üzere, ilgili makamlara yazdıkları dilekçe ve mektuplarla yaşadıkları sorunları anlatan 'Üniversiteli işçiler' memur statüsüne geçebilmek için mücadele etmeye devam ediyor. 

Yardımcı Hizmetler Sınıfı Derneği'nden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup! Yardımcı Hizmetler Sınıfı Derneği'nden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup!

Üniversite mezunu işçilerin sesini duyurmak için kurulan Üniversite Mezunu Kamu İşçileri Derneği altında bir araya gelen üniversiteli işçiler, 4 Nisan 2007 yılında kabul edilen 5620 sayılı yasa kapsamında sözleşmeli personel düzenlemesi ile birlikte verilmesi gereken statü değişikliği hakkının verilmemesine tepki gösteriyor.

2015 yılında Toplu İş Sözleşmesi kapsamına alınmamalarıyla devam eden mağduriyetleri çalışma koşulları karşısında da görevde yükselme, unvan değişikliği ve tayin gibi haklardan yararlanamamalarıyla devam ediyor. Üniversiteli işçiler 2015 yılında karara bağlanan düzenlemenin yerine getirilmesini ve memur statüsüne geçirilmeyi talep ediyor.

Üniversite Mezunu Kamu İşçileri Derneği de statü değişikliği taleplerinin gerçekleştirilmesi için birçok mecrada çalışmalar yürütüyor. 

Resim

Geçtiğimiz günlerde de İYİ Partili Prof Dr. Ümit Özlale'ye ziyarette bulunan dernek üyeleri yaşadıkları mağduriyeti duyurmaya devam ediyor. Ziyaretin ardından sosyal medya hesabından paylaşım yapan Özlale, üniversiteli işçilere destek vereceğini ifade etti. 

Torba yasa ne zaman çıkacak? Kademeli emeklilik, staj ve çıraklık, Bağ-Kur, 5000 ve kısmi emeklilik düzenlemesi var mı? Torba yasa ne zaman çıkacak? Kademeli emeklilik, staj ve çıraklık, Bağ-Kur, 5000 ve kısmi emeklilik düzenlemesi var mı?

CHP'li Gürer Meclis'e taşıdı!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üniversiteli işçilerin yaşadığı mağduriyetleri dikkate alarak konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Gürer, "Üniversiteli işçilerin özlük hakları verilerek memur kadrolarına geçişi sağlanmalıdır. Bu konuda toplu iş sözleşmesinde de madde yer almasına rağmen süreç hala gerçekleşmemiş, aradan geçen 5 yıl sürede de verilen sözler tutulmamıştır. Çalışma yaşamının içine düşürüldüğü bu durum gerçekten sorunlu bir durumdur. Çünkü aynı işi yapan arkadaşının neredeyse yarısı düzeyinde bir maaş alan kişinin huzurlu çalışabilmesi, daha verimli çalışabilmesi ve orada kendini mutlu hissedebilmesi de gerçekleşmiyor." dedi.

Üniversite Mezunu Kamu İşçileri Derneği kuruldu!

Üniversite mezunu işçilerin sesini duyurmak için kurulan Üniversite Mezunu Kamu İşçileri Derneği , kendilerini ve taleplerini şu sözlerle anlatıyor:

Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarında 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak daimi işçi kadrosunda çalışan ancak diğer kamu personeli gibi fırsat eşitliği yakalayamayan üniversite mezunu işçiler sorununa yıllardır çözüm getirilmemiştir.

Kamuda çalışan memurlarda ve özel sektörde diplomaya dayalı bir hiyerarşik yapı oluşturup, alınan eğitime dayalı dikey hareketlilik sağlanırken kamu işçilerinde halen böyle bir sistem bulunmamaktadır.

Üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olup, aynı birimde çalışan, aynı işi yapan, aynı unvana sahip iki kamu çalışanının statü farkıyla memur ve işçi olarak ayrılması ve intibak, görevde yükselme, tayin, terfi gibi özlük haklarından aynı şekilde yararlanamaması ile kamuda eşitlik ilkesi ve iş barışı bozulmaktadır.

Memur personele Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavı ile hak ettiği unvan ve pozisyonlara ulaşma imkânı verilirken kurumuna yıllarca emek vermiş, tecrübe ve liyakat sahibi, kendini geliştirmiş işçi personel kamuda üvey evlat muamelesi görmektedir.

Alanında eğitimli ve nitelikli bir bireyin memur yerine sürekli işçi statüsünde istihdam edilmesi; çalıştığı işyerine, sahip olduğu iş potansiyelini tam olarak yansıtamamasına, mesleki ayrımcılığa ve heveslerin de kırılması ile mesleki anlamda körelmesine de sebep olmaktadır.

Üniversite mezunu işçiler “beden işçisi” yahut “vasıfsız işçi” değildir. Memur akranları ile aynı sorumluluklar altında mesleğini icra ettiği ve kendisinden sonra göreve başlayan personel mesleğin inceliklerini öğrettiği halde çoğu kurumda, yaptığı işe imza attırılmayan, mesleki eğitimlere katılması işçi olduğu gerekçesiyle, diplomasıyla birlikte görmezden gelinen yetişmiş personellerdir.

Halihazırda devlet kurumlarından maaş alan kadrolu personel söz konusu olduğundan statü değişikliği ile işçilikten memurluğa geçişte personel maliyeti düşecektir (maaş, sigorta primi ve kıdem tazminatı ve diğer yan ödemelerin düşüşü). Bununla ilgili daha önce Devlet Personel Başkanlığı tarafından yaptırılan bir çalışma da bu geçişin devlete ilave bir maddi yük getirmediğini görülmüştür.

Memuriyete geçiş talebi çok büyük çoğunlukla üniversite eğitimi almış işçiler tarafından yapılmaktadır ve topluluğumuzun adı da buradan gelmektedir. İşçi çalıştırma zorunluluğu olan yerlerde çalışan işçiler çoğunlukla ortaöğretim ve lise mezunlarından oluştuğundan yapılan düzenleme çalışma düzenine de zarar vermeyecektir.

Talebimizle ilgili olarak 2015 yılı 3.Dönem Toplu Sözleşmesinde 36/1 maddesine ile alınmış bir karar olmasına rağmen aradan geçen süre zarfında bu karar uygulanmamıştır. Ancak anılan sözleşmenin 36/2 maddesi gereği 4C statüsünde çalışmakta olan personeller, 2017 ve 2018 yıllarında 4B sözleşmeli personel statüsüne geçirilmişlerdir. Ayrıca 2009 ve 2011 yıllarında ÇAYKUR’da, 2022 yılında ise TEDAŞ ve TÜRKŞEKER Fabrikalarında memur akranları ile aynı iş yerinde aynı işi yapan üniversite mezunu işçiler Sözleşmeli Memur statüsüne geçirilmişlerdir. Fakat bu konulardan daha eski olan üniversiteli işçiler meselesi ile ilgili herhangi bir gelişme olmamıştır.

Kamu maliyesine ilave bir yük getirmeden tecrübeli ve nitelikli personel ihtiyacının karşılanması ve yıllardır süren mağduriyetin giderilmesi adına, sürekli işçi kadrosundaki üniversite mezunu işçilerin statü değişikliği ile isteğe bağlı olarak memur kadrolarına geçirilmesi için yasal düzenleme yapılması hususunda gereğini saygılarımızla arz ederiz.