Kamu kurumlarında çalışan binlerce sözleşmeli personele kadro verilmesini öngören kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Ancak sözleşmeli olarak çalışan uzman çavuşlar teklife dahil edilmedi.

En az lise mezunu olan kişilerin seçildiği Uzman Çavuş Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı uzman çavuşlar kadrolaşarak mesleki güvenceye sahip olmak istiyor. Vatan için gerektiğinde canlarını ortaya koyan uzman çavuşlar birçok meslek grubuna verilen kadronun kendilerine verilmemesini haksızlık olarak nitelendiriyor. 

Diyanet fahri Kur’an kursu öğreticileri kadrolu olabilecek mi? Diyanet fahri Kur’an kursu öğreticileri kadrolu olabilecek mi?

Seçimden önce TBMM'de uzman çavuşlara kadro önergesi görüşüldü. Genel kurula gelen kanun teklifinde söz alan milletvekilleri, konu ile ilgili açıklamalar yaptı. Uzman Erbaş Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifinde imza Murat Bakan'a aitti. Ancak kanun teklifi oy çokluğuyla reddedildi. Teklifin reddedilmesinin ardından bir kez daha hayal kırıklığına uğrayan uzman çavuşlar birçok mecrada mücadele etmeye devam ediyor.

Uzun zamandır kadroya geçmek için mücadele eden uzman çavuşlar, Uzmanlar Federasyonu Genel Başkanı Ali Tilkici önderliğinde seslerini duyurmaya çalışıyor. 37 yıldır uzman çavuşların sözleşmeli değil de kadrolu olması için mücadele eden Tilkici de bu yolda yılmak yorulmak bilmeden uğraşlar göstererek vatan için can veren uzman çavuşların mesleki güvencelerinin olması ve kadroya geçebilmeleri için çalışıyor. 

Sık sık X'te (Twitter) etkinlik düzenleyen uzman çavuşlar gündüz vatan için çalışırken akşamları da kadroya geçmek için yetkililere sesleniyor.