Yargıtay'ın kararıyla, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda ek ders ücretiyle çalışanlar artık kamu görevlileri sendikalarına üye olabilecek. Bu karar, ek derslilerin sendikal haklarını önemli ölçüde güçlendirdi. Sağlık-Sen'in açtığı davada alınan olumlu sonuç, bölge mahkemesi tarafından onaylandı ve Yargıtay'a taşındı. Yargıtay'ın verdiği kararla birlikte, ek ders ücretiyle çalışanların kamu görevlisi olduğu kabul edilerek, sendikal haklarının önü açıldı.

Enerji İş Sendikası'ndan Hak-İş Genel Başkanı Arslan'a istifa çağrısı! Enerji İş Sendikası'ndan Hak-İş Genel Başkanı Arslan'a istifa çağrısı!

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan, ek derslilere yönelik önemli bir hukuk zaferi elde ettiklerini kaydetti. Doğan, Sağlık-Sen olarak yıllardır muallakta olan bir konuyu çözdüklerini dile getirerek, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda görev yapan ve birçok sorunu bulunan ek ders karşılığında çalışan arkadaşlarımız kamu görevlileri sendikalarına üye olamıyordu. Sağlık-Sen Hukuk Birimimizin açtığı davalar ve Yargıtay’ın son verdiği kararla önemli bir soruna nokta koyduk. Bu emsal kararla ek ders karşılığında çalışan arkadaşlarımız sendikamıza üye olabilecek. Dün olduğu gibi bugün de ek derslilerin haklarını Sağlık-Sen savunacak. Tüm ek dersli çalışan arkadaşlarımızı Sağlık-Sen çatısı altında mücadeleye davet ediyoruz” dedi.

''ARKADAŞLARIMIZ KADRO GÜVENCESİNE KAVUŞANA KADAR BU MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ''

Ek derslilerin kadroya geçirilmesi için de çalışmalara devam ettiklerini kaydeden Doğan, “Arkadaşlarımızın hem mali hakları hem de özlük ve sosyal hakları yönünden çalışma koşulları günümüz şartlarına uygun değil. Kadro güvencelerine kavuşmaları için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıklar ve milletvekilleri ile görüşmelerimiz devam ediyor. Arkadaşlarımız kadro güvencesine kavuşana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: Haber Global