EYT çözüldü ve milyonlarca vatandaş emekli oldu. 1 yıl 1 gün gibi ksıa bir süreyle staj dönemimin SGK'ya dahil olmaması emeklilikten yararlanamamalarına sebep oldu. Çalıştıkları kurumlarda haksızlıklara uğramalarının yanı sıra 99 sonrası Sgklılar iş öğrenmek için gittikleri kurumlarda iş öğretilmeyip çalıştırıyorlar. Kendilerine haksızlık yapıldığını söyleyen mağdurlar bir çok kurum ve kuruluş ve devlet büyüklerine gitmelerine rağmen konu netliğe kavuşmuş değil. Peki kademel iemeklilik getirilecek mi Vedat Işıkhan ne dedi?

KADEMEL EMEKLİLİK GELECEK Mİ?

2000 sonrası kademeli emeklilik konusu mağdurların emekli olmasını zorlaştırırken bazı haklardan mahrum olmalarına sebep oluyor. 1 yıl 1 gün gibi bir süre için emekliliği kaçıran mağdurlar seslerini duyurmak için sosyal medya paltformlarından her gün binlerce gönderi paylaşıyorlar.

Emeklilik süreci ve şartları, milyonlarca insanı doğrudan direk ilgilendiren "kademeli emeklilik" konusunda  bazı ilerlemeler kaydedilmeye çalışılıyor. EYT kapsamına dahil olmayan ve yeterli prim gününe ulaşamayan vatandaşlar için "kademeli emeklilik hakkı ne zaman gelecek?

Kademeli emeklilik konusunun revizyonu, emeklilik yaşının aşamalı olarak yükseltilmesini amaçlayan ve  emeklilik sistemini daha sürdürülebilir hale getirmek amaçlanıyor. Yeni sistem ile birlikte, milyonlarca insanın hayat kalitesinde artış bekleniyor. EYT kapsamındaki bireyler için bu sistem, emeklilik şartlarını daha erişilebilir kılacak önemli bir umut kaynağı olması için bu konuya çalışma başlatılması isteniyor.3

EYT'liler yıl sonuna kalmadan haklarına kavuşacak

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı milyonlarca insanın beklediği müjdeli haberi verdi. Ard-arda flaş açıklamaları söyleyen Işıkhan ilk önce memur ve memur emeklilerine müjdeli haberi verirken ardından EYT hakkında şunları söyledi:

Meslek kodu mağdurları haklarını istiyor! Meslek kodu mağdurları haklarını istiyor!

''EYT kapsamında 1 milyon 899 bin kişinin emeklilik işleminin yapıldığını söyleyen Işıkhan, maaşı henüz bağlanmayan EYT'lilerin yıl sonuna kalmadan haklarına kavuşacak''dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan müjdeleri bir bir söylerken 2024 yerel seçimleri öncesinde kademeli emekliliğin geleceği kulislerde konuşuluyor.