İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstiklal Caddesi'nde terör saldırısının yaşandığı alanda açıklamalarda bulunarak "Biz bize verilen mesajı aldık, mesajın ne olduğunu da biliyoruz. Çok güçlü karşılık vereceğiz. Amerikan Büyükelçiliği'nin taziye dilemesini kabul etmiyoruz." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dünkü saldırıda 6 kişinin hayatını kaybettiği İstiklal Caddesi'nde açıklama yaptı.

İstanbul'a 2 bin 125 taksi geliyor: UKOME'de kabul edildi İstanbul'a 2 bin 125 taksi geliyor: UKOME'de kabul edildi

Biz bize verilen mesajı aldık. Bize verilen mesajın ne olduğunu biliyoruz. Tekrar altını çizerek söylüyorum, ABD Büyükelçiliği'nin taziye dilemesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz. Kobani'ye kendi senatolarından para gönderen bir devletin müttefikliği tartışılmalıdır.

Biz kimseye kalleşlik yapmıyoruz ama bu kalleşliklere tahammül edecek gücümüz de kalmadı.

'YAKALANMASALARDI YUNANİSTAN'A KAÇACAKLARDI'

Operasyonlarımız devam ediyor. Teröristler eğer yakalanmasaydı bugün Yunanistan'a kaçacaklardı. PYD'yi orada kim besliyorsa, PKK'ya kim iç istihbarat sağlıyorsa fail odur. Piyonları tartışmaya gerek yok. Bu milletin en önemli hasleti piyonların kafasını kırmasıdır.

"ALDIĞIMIZ MESAJA ÇOK GÜÇLÜ BİR MESAJ VERECEĞİZ"

Bu aldığımız mesaja çok güçlü bir mesaj vereceğiz, hem de çok güçlü bir mesaj.

Bil bilgi daha vereyim. Olay sonrası yapılan teknik dinlemede açık bir şekilde terör örgütünün talimatı teröristin öldürülmesine yönelikti. Kanal atın talimatı var net bir şekilde. İstanbul'a 6 yıldır böyle bir terör olayı görmedik. Sadece bu yıl 200 terör olayı engelledik.

Elbette biz burada millet olarak birlik içinde güçlü olmalıyız, bunlara boyun eğmemeliyiz. Son 2 saldırının da hem Mersin hem de bunun birinin Münbiç'te ve birinin de talimatının Kobani'den geldiği çok açık net ortadadır.

'İSTANBUL'DA 6 YILDIR TERÖR EYLEMİ GÖRMEDİK'

Bu konuda teröristi öldürüp, olayı çözmemizi engelleyecek bir plan hazırladılar. Ama emniyet güçlerimiz, istihbarat birimlerimiz el birliğiyle bu meselenin üstünün örtülmesini engellemişlerdir. İstanbul'da 6 yıldır böyle bir terör eylemi görmedik. Terörün yüzü böyle acımasızdır. Siz 200 tane engellersiniz ve bir tanesi patlar canınızı yakar. Biz birlik beraberlik içerisinde güçlü olmalı ve bunlara boyun eğmemeliyiz.

Küçükçekmece'de yakalandı. Esenler'e gitti. Ardından Esenler'den bir başka araçla Küçükçekmece'ye intikal etti. Sonra kamera kayıtlarını kaybettik. Olay sonrası yapılan teknik dinlemede, terör örgütünün talimatı teröristin öldürülmesine yönelikti."