BD Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan bir raporda Biden'ın başkan yardımcısı olduğunu da oğlunun ölüm tarihini de hatırlamadığı belirtildi ve ABD Başkanı “iyi niyetli, zayıf bir hafızası olan yaşlı biri” olarak nitelendirdi. Biden rapor sonrası ateş püskürürken, Cumhuriyetçiler de dünya gazeteleri de 'Biden'ın artık bu iş için uygun olmadığını' iddia etti. Biden'ın aynı açıklama içinde Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi'yi "Meksika'nın başkanı" olarak tanımlaması ise tartışmalara tuz biber oldu.

Bir kez daha ABD başkanı olmak için seçmenden oy isteyen ABD Başkanı Joe Biden, son dönemde tekrar ilerleyen yaşı ve akıl sağlığı ile ilgili soru işaretleri ile gündemde.

Biden'ın evindeki gizli belgeleri incelemekle görevlendirilen özel savcı Robert Hur'un hazırladığı son rapor ise tartışmalara adeta benzin döktü ve büyük bir siyasi krizi ortaya çıkardı.

RAPOR AÇIKLANDI: BAŞKAN YARDIMCISI OLDUĞUNU VE OĞLUNUN ÖLDÜĞÜ TARİHİ HATIRLAMIYOR

Rapor açıklandı, ABD şokta: Biden başkan yardımcısı olduğunu da, oğlunun ölüm tarihini de hatırlamıyor

Dün ABD Adalet Bakanlığı, Biden'ın 2016 yılından beri gizli belgeleri nasıl kullandığına ilişkin bir rapor yayınladı. Ancak raporda gizli belge kullanımından daha çok Biden'ın sağlık durumu öne çıktı.

388 sayfalık raporda yer alan detaylara göre, 81 yaşındaki Biden, Barack Obama döneminde başkan yardımcısı olduğunu ve 2015 yılında kanserden hayatını kaybeden oğlu Beau’nun ölüm tarihini hatırlayamıyor.

Olayı araştıran özel komisyon, Biden’ın hafızasının sorunlu olduğunu vurgulayarak Biden’ı “iyi niyetli, zayıf bir hafızası olan yaşlı biri” olarak nitelendirdi ve başkanın yargılanmamasına karar verdi. Ancak raporda Biden'ın hafızası ile ilgili verilen detaylar muhalefete malzeme verdi.

Beyaz Saray, Biden’ın yargılanmamasını memnuniyetle karşıladıklarını ancak raporda yer alan 'yanlış ve uygunsuz' ifadelere katılmadıklarını dile getirdi.

"RAPOR BAŞKANLIK İÇİN UYGUN OLMADIĞININ KANITI"

Biden dün akşam yaptığı bir konuşma sonrası kendisine raporla ilgili soru soran gazetecilere bağırarak cevap verdi ve “Hafızam çok iyi” dedi.

“Evet yaşlıyım ama ne yaptığımı çok iyi biliyorum. Bu ülkeyi tekrar ayakları üzerine kaldırdım." diyen Biden, raporda oğlunun ölümü ile ilgili detaya öfkelendi ve “Nasıl olur da bu konuyu dile getirmeye cüret edebilir? Kimsenin bana oğlumun ne zaman öldüğünü hatırlatmasına ihtiyacım yok.” ifadelerine yer verdi.

Biden ayrıca soruşturmanın yürütüldüğü 8-9 Ekim 2023 tarihlerinde İsrail ve Hamas savaşının başladığını hatırlatarak uluslararası bir krizi yönettiğini ve çok meşgul olduğunu söyledi ancak konuşmasının ilerleyen zamanlarında Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi'yi Meksika Başkanı olarak andı.

GAF SERİSİ: SON OLARAK ÖLEN ALMANYA ŞANSOLYESİ İLE KONUŞTUĞUNU İDDİA ETTİ

81 yaşındaki Biden, sık sık ilerleyen yaşı, hafıza durumu ve yaptığı gaflarla gündeme geliyor ancak bu durum Kasım ayındaki seçimler öncesi çok daha önemli bir konu haline geldi.

Daha önce sahneden çıkış yolunu bulamayıp kaybolan, boşlukla tokalaşan ve isimleri karıştıran Biden son olarak dün 2017'de vefat eden eski Almanya Şansölyesi Helmut Kohl ile 2021'de konuştuğunu iddia etmişti.

Rapor açıklandı, ABD şokta: Biden başkan yardımcısı olduğunu da, oğlunun ölüm tarihini de hatırlamıyor

Pentagon'dan Gazze açıklaması! 'Çok fazla sivilin öldürüldüğünü kabul ediyoruz' Pentagon'dan Gazze açıklaması! 'Çok fazla sivilin öldürüldüğünü kabul ediyoruz'

İNGİLİZ BASINI: HİÇBİR ŞEY GİZLEYEMEZ, BİDEN BU İŞE UYGUN DEĞİL

Biden'ın sağlık durumu ile ilgili rapor bugün sadece ABD değil, dünya medyasının da bir numaralı gündem maddesi oldu.

İngiliz Telegraph gazetesi Joe Biden'ın akıl sağlığı ile ilgili uzun süredir endişeler olduğunu ancak bakanlık tarafından yayınlanan raporun bir şok etkisi yarattığını yazdı.

Gazete "Joe Biden'ın zihinsel kapasitesi bu işe uygun değil" başlıklı analizinde artık gerçeğin gizlenemeyeceğini, Biden'ın sağlık durumunun demokratlar ve ABD için büyük bir tehdit oluşturduğunu öne sürdü."SEÇMEN DURUMU ZATEN BİLİYOR, SEÇİM SONUÇLARINI ETKİLEMEZ"

Forbes, Biden'ın hafızası ile ilgili raporun hemen ardından yeni bir gaf yapıp Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi'yi "Meksika'nın başkanı" olarak nitelendirdiğine dikkat çekerken Guardian gazetesi ise raporun 2024 seçimlerine etki edeceğini öne sürdü.

Insider ise raporun 2024 seçimlerini etkilemeyeceğini seçmenin Biden'ın durumunu çoktan bildiğini ve Trump'ı yeniden reddetmeye hazır olduğunu yazdı.

ABD’nin eski başkanı Donald Trump da evinde bulunan gizli belgelerden ötürü yargılanıyor. Biden Mayıs ayında Florida'da yargılanacak olan Trump'ın aksine hukuki sürecin önüne geçmedi ve işbirliği yapmayı kabul etti. Trump uzun bir süre hakkındaki iddiaları reddedip bir karalama kampanyası yürütüldüğünü öne sürmüştü.

Kaynak: Hürriyet