Sivas'ta ATV'nin devrilmesi sonucu sürücü hayatını kaybetti Sivas'ta ATV'nin devrilmesi sonucu sürücü hayatını kaybetti

Davanın 3. duruşması, Kahramanmaraş Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davaya tutuklu sanık binanın fenni mesulü M.T ile tutuksuz sanık müteahhit Y.A. katıldı. Tutuklu sanık iç mimar E.D. ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılım sağladı. Ayrıca, duruşmada sanık ve müşteki avukatları hazır bulundu.

"UYGUN İSE İZİN VERİYORDUK"

İnşaat yapı ruhsat veren tanık M.D. duruşmada şu ifadelerde bulundu:

“Biz sadece binanın enini boyunu ölçüp yola göre kot bilgileri kontrol ederdik tamamlandıktan sonra yapım izni verilirdi. Binanın inşaat aşamasında kontrol edilmiyordu 2003 yılından sonra çıkan genelge ile inceleme başlatıldı." 

Tanık M.D. soru üzerine apartmanın çatı katında bulunan yerin sonradan yapıldığı ifade ederek, “O tarihteki yönetmeliğe göre ortak mekan olarak kullanan yerde hesaplamaya katılmıyordu ve çatıda yapılan yer ile ilgili yoğunluğa dahil olmadığı için göz yumuyorduk. Yönetmeliğe uygun ise izin veriyorduk” açıklamasını yaptı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

İnşaata kullanım izin belgesini veren tanık F.Y, “Kahramanmaraş Belediyesi’nde 1985 ve 2005 yıllarımda görev yaptım. İmar ve harita mühendisi olarak görev de yaptım. O yıllarda inşaatların yapımı sürecinde yerinde kontrol yapılmıyor ancak şikayet edilirse denetimler yapılıyordu Ezgi apartmanında aynı prosedür uygulandı” ifadesinde bulundu.

Belediyede çalıştığı dönemde yaptığı çalışmaları anlatan dönemin imar müdürü Tanık V.Ç., 'Bir inşaatta bağımsız bölümler ve duvar değiştirilebilir mi?' sorusu üzerine “Değiştirilebilir bir mahsuru yok” dedi. Bu kapsamda tanık beyanlarına karşı katılan vekillerin sırasıyla beyanları alındı.

Duruşmanın devamında mahkeme başkanı gelen bilgi ve evrakları okudu. Sanık fenni mesul M.T. verdiği beyanda üzerine atılı suçları kabul etmeyerek beratı talebinde bulundu.

Binanın müteahhitti tutuksuz sanık Y.A. ise binaya kaçak kat yapmadığını ifade ederek üzerine atılı suçlamaları reddetti. Ayrıca iç mimar tutuklu E.D. de savunma yaparak suçlamaları kabul etmedi.

"İTİRAZLAR OLDU"

Mahkeme, dosyadaki bilgi ve evrakları inceledikten sonra sanıkların beyanlarını dinledi ve kararını açıkladı.

Duruşma sonrası açıklamalarda bulunan Av. Ersan Şen, "Duruşmada uzun süren tanık dinlemeleri ve münakaşaların ardından mahkeme, dosyanın tekemmül ettiğine karar verdi. Dosyada bulunan iş raporları ve bilimsel mütalaalara itirazlar oldu. Mahkeme artık delil değerlendirmesine geçti. Mahkeme, dosyayı inceleyerek dosyanın bir üniversite veya teknik uzmanlar heyetine gönderilmesine karar verdi. Bu heyet, Ezgi Apartmanı'nın depremde yıkılmasının başka etkenlerle mümkün olup olmadığını inceleyecek ve rapor hazırlayacak. Mahkemenin dosyanın eksiksiz olduğunu belirterek rapor beklenecek." ifadesinde bulundu.

Ayrıca kırmızı bülten talebine tepki gösteren Av. Ersan Şen, "Adalet er ya da geç yerini bulacak" dedi.

"SONUÇLARINI MERAKLA BEKLİYORUZ"

Gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren duruşmada, tutuklama ve dosya ile ilgili savunmaların alındığını ve iki önemli karar verildiğini açıklayan Av. Şen, şu açıklamalarda bulundu:

"Mahkemenin dosyayı bir üniversite veya heyete gönderme kararının ardından davanın gelecekteki seyri belirlenecek.

Dava sürecinin oldukça stresli ve uzun geçti. Adaletin yerini bulması ve maddi haklara ulaşılması için ellerinden gelen gayreti gösterdik. Ezgi Apartmanında hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet diliyorum. Mahkemenin adil bir karar vereceğine inanıyoruz. Davanın dördüncü duruşması için bekleyiş devam ediyor. Tarafların beyanları alınacak ve mahkeme süreci adalete ulaşmak için devam edecek. 12 Temmuz tarihinde yapılacak olan dördüncü duruşmanın sonuçlarını merakla bekliyoruz" 

Duruşma sonunda mahkeme, raporun yeniden bilirkişiye gönderilmesi, sanıkların tutukluluk hallerinin devamı ve duruşmanın 12 Temmuz tarihine ertelenmesi kararını verdi. 

Editör: Öznur Kaya