Bir Dinazorun Anıları

Efsane geri dönüyor: Eminem'in yeni albümü için geri sayım başladı! Efsane geri dönüyor: Eminem'in yeni albümü için geri sayım başladı!

Mina Urgan

 Yapı Kredi Yayınları. Syf: 353. Basım Tarihi: 2022. İlk Yayın Tarihi: 1998.

Mina Urgan, 1 Mayıs 1915 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Şimdiki adı Robert Koleji olan Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ndeki öğreniminden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi bölümünü bitirdi. Aynı fakültenin İngiliz filolojisi bölümünde doktorasını da yapan Urgan, "Elizabeth Devri Tiyatrosunda Soytarılar" isimli çalışmasıyla 1949'da doçent ünvanını aldı. 1960 yılında ise profesör olarak öğretim üyeliği görevine devam eden yazar, 1977'de İstanbul Üniversitesi'nden emekli oldu. Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin kurucu üyeliğini yaptı. 15 Haziran 2000 günü, 85 yaşında vefat etti. Çalıştığı İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü onun anısına her yıl bir öykü yarışması düzenlemektedir.

 

Kitap, ileri yaşından ötürü kendini "dinozor" olarak tanımlayan Mina Urgan'ın anılarından bahsederken, Urgan kimi zaman da bir konu hakkındaki düşüncelerini kendine göre haklı sebeplere dayandırarak ve tutarlı bir biçimde yazmış. Göremediğimiz yerleri göstermeye, " Sen bu şekilde düşünüyorsun ama olayın bir de şu yüzü var. " demeye çalışmış sanki. Bazen de tam ideolojisini çözdüm dediğinizde aslında çok da farklı bir şeyi benimsediğini öğrenebiliyorsunuz. Mesela sayfalar ilerledikçe feminizmi savunduğunu düşündüğünüz yazar, aslında feminist tanıdıklarıyla feminizm konusunda anlaşamayan biri olarak çıkıyor karşınıza. Kitabı bölümlere ayırarak yazmış olan Mina Urgan, kendisini yaşlı bir dinozor olarak tanıtmış. " Yaşlılık ve Ölüm", " Çocukluk", "Gençlik", " Gençliğimde Tanıdığım Bazı Kişiler" ve "Siyasal" olmak üzere 5 bölüme ayırarak, hayatını tersten yazmıştır ve kitabın sonuna albümünden fotoğraflar ekleyerek; anlattığı anıları, anılarında geçen kişileri kafamızda daha gerçekçi canlandırmaya yardımcı olmuş. Anılarında bahsettiği kişiler ise, hepimizin en azından ismini duyduğu kişiler: Halide Edip Adıvar, Adnan Adıvar, Cahit Irgat, Falih Rıfkı, Tahsin Nahit, Ahmet Haşim, Yahya Kemal, Nazım Hikmet ve annesi Celile Hanım, Behice Boran, Nevzat Hatko, Aziz Nesin, Abidin Dino, Neyzen Tevfik, Sait Faik, Nurullah Ataç, Sabahattin Eyüboğlu, Necip Fazıl, Oğuz Atay ve tabii ki Mustafa Kemal Atatürk. Tüm bu isimlerin hayatından ufak da olsa bir parça alabileceğimiz, kimi zaman şaşırıp kimi zaman gülebileceğimiz ama hiç sıkılmadan, sanki görünmez olup o anları bir kenardan izlermişçesine okuyabileceğimiz bir kitap.

Editör: Havva Yorgancı