Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nde çalışan taşeron işçileri kadro sorunuyla yıllardır mücadele ediyor. Yetkililerin verdiği sözler tutulmadığı gibi, ekonomik krizin etkisiyle işçilerin yaşam koşulları da giderek kötüleşiyor. İşçiler kadroya alınarak eşit işe eşit maaş ve eşit hak istiyorlar.

KİT taşeron işçileri umutlarını yitirmiyor

Bu konuda sosyal medyada etkinlik düzenleyen KİT taşeron işçileri yetkililere seslerini duyurmaya çalışıyor. İlgili kurumlara dilekçe ve mektup gönderen işçiler kadro hakkı için umutlarını yitirmiyor. Seçim öncesinde eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in taşerona kadro sözü vermesine rağmen, yeni bakan Vedat Işıkhan'dan henüz bir açıklama gelmemesi Kamu İktisadi Teşebbüslerinde (KİT) çalışan işçileri hayal kırıklığına uğrattı.

KİT taşeron işçileri bir an önce kadro istiyor

Meclis'in açılmasıyla birlikte konuşulan Bağ-Kur prim eşintlenmesi konusu, kadro kararının çıkmasını bekleyen KİT taşeron işçilerin dikkatini çekti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın "5 yıllık süre boyunca biz bu seçim vaatlerini yerine getirmekle mükellefiz," sözleri üzerine yetkililere çağrıda bulunan KİT taşeron işçileri, kadro sorununun 5 yılda değil bir an önce çözülmesi için mücadele etmeye devam ediyor.

Bakan Özhaseki'den korkutan İstanbul açıklaması: 600 bin konut... Bakan Özhaseki'den korkutan İstanbul açıklaması: 600 bin konut...

Bakan Işıkhan açıklama yapacak mı?

CHP'li Kara'nın Meclis'e sunduğu kanun teklifinin akıbeti henüz belli değil. Kara, taşeron işçilerin kadroya alınması için bir teklif hazırlamıştı ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan'ın bu konuda ne düşündüğü bilinmiyor. Işıkhan, seçim vaatlerinin 5 yıl içinde hayata geçirileceğini söylemişti ancak taşeron işçilerin kadro talebi ne zaman karşılanacak? Bu sorunun cevabını bekleyen binlerce taşeron işçi var.

KİT ne demek?

Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT), devletin ekonomik faaliyetlere katıldığı bir kurum türüdür. KİT'ler, kamusal kaynakları kullanarak ülkenin sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunurlar. KİT'ler, devletin tam veya kısmi sahibi olduğu veya ortak olduğu kuruluşlardır. KİT'ler, genellikle kamu yararının öncelikli olduğu veya rekabetin sınırlı olduğu sektörlerde hizmet verirler. KİT'ler, ulaştırma, iletişim, enerji, madencilik, savunma, sağlık ve eğitim gibi alanlarda faaliyet göstermektedirler.