Sedat Peker'in rüşvet iddiasıyla gündeme gelen Ünsal Ban kaçmaya çalışırken yakalandı. Tutuklama kararı çıkarıldı.

Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği, Sedat Peker'in SPK'daki rüşvet iddiaları ile gündeme gelen AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile boşanma aşamasında olan ve Peker'in kendisini ifşalaması nedeniyle gözaltına alınan eski THK Üniversitesi rektörü Ünsal Ban'ın ev hapsi kararına yapılan itirazı kabul etmişti. 

"Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte yardım etmek", "özel hayata ilişkin görüntüleri ifşa etmek" ve "kişisel verileri hukuka aykırı elde etmek" suçlarında tutuklanma talebiyle dün nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen Ban'ın adli kontrolle salıverilmesinin ardından Başsavcılık yeniden harekete geçti.

İstanbul toplu ulaşımında yeni uygulama: Artık ücretsiz kullanamayacaklar İstanbul toplu ulaşımında yeni uygulama: Artık ücretsiz kullanamayacaklar

Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi'ne sunulan itiraz dilekçesinde, Ban hakkında 29 Ağustos'ta gözaltı kararı verilmesine rağmen ikametgahında bulunmayan şüphelinin yurt dışına kaçmaya çalışırken Muğla'da yakalandığı açıklandı.

Ban'ın kaçma şüphesinin sürdüğü, bu aşamada adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle, zanlının yeniden tutuklanması talep edildi.

Gözaltı Kararı

İtirazı değerlendiren Ankara 1. Asliye Ceza Mahkemesinin kararında, Ban'ın daha önce göçmen kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle zanlının kaçma şüphesinin sürdüğü kaydedildi. Bu nedenle adli kontrol şartının bu aşamada yetersiz kalacağı belirlenerek Ban hakkında tutuklayama yönelik yakalama kararı verildi.

Karar üzerine kolluk birimleri, Ban'ı Ankara'da kaldığı otelin önünde gözaltına aldı.