Yerel seçim sonuçlarına göre Van Büyükşehir Belediye Başkanı DEM Parti adayı Abdullah Zeydan kazandı. Oyların yüzde 55'ini alan Zeydan PKK'ya övgüleriyle tanınıyor. Zeydan 2015 Hendek olayları sırasında "PKK sizi tükürüğünde boğar" açıklamasını yapmış ve 8 yıl hapis cezası almıştı. 2016'da gözaltına alınan Zeydan 2022 yılında tahliye edildi.

Pazar günü gerçekleşen yerel seçimlerde DEM Parti'nin aldığı illerden birisi de Van oldu. Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na Abdullah Zeydan seçildi. Aslen Hakkarili olan ve Hakkari milletvekilliği de yapan Zeydan hafızalara PKK propagandalarıyla kazındı. Milletvekilliği döneminde de birçok propagandası olan Zeydan'a, eyleme katılma ve 'PKK sizi tükürüğünde boğaz' sözleri sebebiyle ceza verilmişti. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Zeydan'a 'örgüte yardım'dan 5 yıl, "PKK sizi tükürüğünde boğar" sözleri sebebiyle de 'örgüt propagandası yapmak'tan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası vermişti.

6 YIL HAPİS YATTI

8 yıl 1 ay ceza alan Zeydan 2016-2022 yılları arasında cezaevinde kaldı. 2022'nin Ocak ayında tahliye edilen Zeydan siyasete geri dönüş yaptı. DEM Parti'nin 2024 seçimlerinde Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak seçimi yüzde 55'ten fazla oy alarak kazandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özgür Özel ne zaman bir araya geliyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özgür Özel ne zaman bir araya geliyor?

BAŞKA BİR DEM PARTİ ADAYI AHMET TÜRK KOBANİ OLAYLARINDA YARGILANIYOR

DEM Parti tarafından aday gösterilen ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanan Ahmet Türk, Ankara 22'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Kobani Davası'nda yargılanıyor. Türk, soruşturma kapsamında gözaltına alınmış ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Bağımsız Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Türk, hakkında yürütülen terör soruşturması kapsamında 17 Kasım 2016'da İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı, 21 Kasım 2016'da gözaltına alındı. 24 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan Türk, 3 Şubat 2017'de sağlık sorunlarından dolayı adli kontrol şartıyla tahliye edildi. 31 Mart 2019'daki yerel seçimlerde HDP Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Türk, hakkında yürütülen terör soruşturması kapsamında 19 Ağustos 2019 yılında yeniden görevinden alındı. Son yerel seçimlerde ise tekrar seçildi.