Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nde 3269 sayılı kanuna bağlı olarak çalışan Uzman Erbaş Kanunu ile uzman çavuş olarak görev yapmış, ailevi, sağlık ve mesleki sebepler ile  kendi isteğiyle sözleşme feshi yaparak mesleğinden ayrılan uzman çavuşlar kamu kurumlarına atanmak için seslerinin duyulmasını istedi.

Kadro bekleyen taşeron işçilere büyük destek! Kadro bekleyen taşeron işçilere büyük destek!

Uzman çavuşlar, görevden ayrıldıklarında kamuya atanma hakları olmasına rağmen atamaların kurumlar yatafından yapılmasından dolayı  mağdur olduklarını söyledi. Atanamayan Uzmanlar Derneği (ATAUZDER) Genel Başkanı Mustafa Gündeşli, uzman çavuşların  devlet aracılığıyla kamudaki boş memur kadrolarına atanmasını istedi. Gündeşli, şunları söyledi:

''Bizler, TSK'da uzman çavuş olarak görev yapmış, ailevi, sağlık ve mesleki nedenler sonucunda kendi isteğiyle sözleşme feshi yaparak mesleğinden ayrılan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu'nun ilgili maddeleri gereği atanmak isteyen kahraman eski uzman çavuşlarız.''dedi.

DEVLET ARACILIĞIYLA ATAMA TALEBİ

"Kanunumuz var, fakat kanundaki bazı hükümler nedeniyle atamalar referans ve inisiyatif ile yapılmaktadır. Bu uygulamada ise; referansı olmayan binlerce eski uzman çavuş kamu kurumlarına atanamıyor, hak kaybına uğruyor. Ayrıca bu kanun nedeniyle yaşanan mağduriyet yıllardır sürmektedir. Biz ilk değiliz, son da olmayacağız çünkü her yıl binlerce uzman çavuş çeşitli nedenlerle mesleğinden ayrılmaktadır. Tüm sorunların çözümü için, kamuya referans veya inisiyatif olmadan, devlet aracılığıyla atama istiyoruz. Bizi görmezden gelmeyin lütfen. Binlerce ailenin bu nedenle yuvası dağıldı, daha fazla yuvalar dağılmasın ve çocukların geleceği kararmasın. İvedi olarak oluşan mağduriyetin giderilmesi ve adaletli atama yapılması önem arz etmektedir."dedi.