Öğrencilere müjdeli haber! Öğrencilere müjdeli haber!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı canlı yayında öğretmenlikte mülakatın kaldırılmayacağını ancak içeriğinin değişeceği bilgisini duyurdu.

Tekin, öğretmen mülakatlarında sürecin kamara kaydı altına alınacağını belirtti. Tekin'in açıklaması, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim sürecinde "Mülakatı kaldıracağız" vaadini sorgulattı. Habertürk'te Kemal Özkiraz'a konuşan Tekin, kendisine Erdoğan'ın "Mülakat kaldırlacak" vaadinin hatırlatılması üzerine "Tam olarak öyle değil." ifadesini kullandı.

ÖĞRETMENLERİN MÜLAKATI NASIL OLACAK?

Bakan Tekin "Şu an üzerinde çalışıyoruz ama şöyle bir projeksiyonumuz var. Öğretmenler, 3 kişiden oluşan bir jurinin karşında 45 dakikalık bir mülakata alınacak. Bu mülakatta kendisine sorulan konuyla ilgili konuşması ve anlatması istenecek.

Ayrıca bu 45 dakikalık süre içeriğinde öğretmen adayı yazılı bir beyan da verecek. Tüm bu süreç kamera ile kayıt altına alınacak. Bu sayede hem torpil iddialarını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz hem de adayların üniversitede öğrendiklerini ne kadar özümsediklerini ölçmek istiyoruz" dedi.