Renault’ta 200’ün üzerinde işçi işten çıkarıldı. Şirket çalışanları, “Kadroyu yenileyecekler, az ücretle çok iş yaptırmak istiyorlar.” diyerek durumu açıkladı.

Üretim faaliyetlerine revizyon nedeniyle 24 gün ara veren Oyak Renault fabrikasında, bu süre içinde 25 Haziran’dan itibaren 200’ün üzerinde işçi işten çıkarıldı.

Evrensel'in haberine göre emekliliği gelen, rapor alan az sayıda işçinin yanında işçilerin büyük bölümünün “anlaşmalı” şekilde çıkarıldığını belirten Renault işçileri, “Kadroyu yenileyecekler, az ücretle çok iş yaptırmak istiyorlar” dedi.

İŞTEN ÇIKARMALAR DEVAM EDECEK Mİ?

İşlerin son dönemde azalmasına rağmen fabrikadan saatte 55 araç çıktığını ifade eden bir Renault işçisi, “Bu yıl sürekli duruş oldu fabrikada. Üretim düşünce gündeme ilk gelen işten çıkarma oldu. Yaşanan süreç de bunun örneği. Anlaşmalı çıkışlar var fabrikada, bunun yanında sözleşmeli işçileri de çıkardılar. Bu durumun devam edeceği söyleniyor ama net bir şey diyemiyorum çünkü fabrika revizyonda. İzin dönüşü her şeyi daha net anlarız.” dedi.

"ÇALIŞANLARIN YÜZDE 80'İ BEL VE BOYUN FITIĞI"

Fabrikada işlerin her dönem ağır olduğunu söyleyen bir başka işçi de “İnsanlar da sabrediyor ama nereye kadar sabredecek? Çalışanların yüzde 80’i bel veya boyun fıtığı olmuş durumda. Benim borcum var, borcumu bitirince ben de çıkarım işten. 10 senedir çalışıyorum, bir bu kadar daha çalışamam burada çünkü imalatta baskı var.

İşini yapıyorsun bir de başındaki ustabaşı, amirle uğraşıyorsun. Çekilecek dert değil, hep stres içinde çalışıyoruz. Çalışma koşulları ağır, buna ekonomik kriz de eklenince iyice bunalmış durumdayız. Bu şekilde ne kadar gider yaşayıp göreceğiz” ifadelerini kullandı.

"KADROYU YENİLEYECEKLER"

Tek tek insanların çağırılıp “Haklarını verelim çık” dendiğini söyleyen başka bir işçi de şöyle konuştu:

“Kadroyu gençleştirmek istiyorlar. Az maaşla çok iş yaptırmak istiyorlar, sistem bu. Emekli olanlar veya emekliliğine az kalan insanlar anlaşmalı olarak işten çıkarılmak isteniyor. Bu anlaşmalı çıkışlarda 2 brüt maaş artı tazminat teklif ediliyor. İşten çıkarılanların sayısını net bilmiyorum ama nokta atışı yapıyorlar.

Raporlu adam istemiyorum, ‘Raporlu olanları eriteceğiz’ diyorlar. İzin dönüşü her şey daha net olacak. Kârları her dönem artıyor Renault’nun ama temizlik yapacaklar. Rapor çok alan, bu işi yapamam diyenleri göndermek istiyorlar. Çünkü bu zamana kadar çıkarılan işçiler arasında bunlar var. İzinde olduğumuz için kimsenin pek bir bilgisi yok. Sendikadan da bu konu hakkında ses çıkmıyor.”

"MAAŞ DİYE BİR ŞEY KALMIYOR"

Yeşilçam oyuncusundan acı haber: O filmlerle tanınmıştı Yeşilçam oyuncusundan acı haber: O filmlerle tanınmıştı

Vergi kesintilerini de eleştiren işçi, “Yüzde 37 vergi veriyorum, maaş diye bir şey kalmıyor. Kuyumcu dükkanı bile bu kadar vergi vermiyor, bu nasıl adalet? Sürekli stres içerisindeyiz. Bıktık artık insanlıktan çıktık. Herkes sakatlandı bu fabrikada. Tempo yüksek, bir de buna stres eklenince çekilmez oluyor yaşam. Aidatlarımız nereye gidiyor bilmiyoruz. Böyle bir durumda sendikanın sesi çıkmıyor. Sendika bacasız fabrika resmen” diye konuştu.

TÜRK METAL PATRONUN MÜDÜRÜ GİBİ KONUŞTU

Konu hakkında yerel basına konuşan Türk Metal Emek Şube Başkanı Nizamettin Bilik ise “İşten çıkarılma gibi bir durum yok. Toplam 203 kişi ama işten çıkarma diye bir şey yok. Fabrika isteğe bağlı çıkışları açtı yaklaşık 1.5 ay önce. Burada 168 kişi biz kendi isteğimizle işten ayrılıyoruz dediler. Sonra fabrikamızda 43 tane emekli vardı. Bir de 12 çalışan sağlık raporundan dolayı işten ayrıldı. Sebepleri bunlardır. Ama fabrika çağırıp çalışanlara ‘Ben seninle çalışmak istemiyorum’ gibi söylemlerde asla bulunmadı. Bu fabrika ne şartlar olursa olsun hep çalışanının yanında oldu” ifadelerini kullandı.

İSO 500’DE 9. SIRADA

Oyak Renault İstanbul Sanayi Odasının (İSO) 2021’i kapsayan Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 9. sırada bulunuyor. İSO 500 verilerine göre Renault’nun 2021’de üretimden net satışı 34 milyar 413 milyon 732 bin lira.