ETF Tekstil’de alacakları için direnişe geçen işçiler patronun kamyonlarla mal kaçırmasına engel olmak istedikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. İşçiler, "Biz sadece hakkımızı istedik" şeklinde konuştu.

İstanbul Tuzla’daki DERİTEKS’in örgütlü olduğu ETF Tekstil’de işçiler eylemlerini sürdürürken sabah saat 11.00 sularında 2 kamyon fabrika içine girmek isteyerek kalan malları çıkarmak istedi.

İŞÇİLERDEN POLİSLERE: "HEP PATRONU KORUYORSUNUZ"

İşçiler geçişlere engel olmaya çalıştı. Saat 12.30 civarı fabrika önüne gelen çevik kuvvet ekibi, polis koridoru oluşturarak işçilerin etrafını sardı. Dağılma uyarısına karşı emeklerinden vazgeçmeyeceklerini söyleyen işçiler, “Bir kere bizim yanımızda olun, hep patronu koruyorsunuz” dedi.

Polisler işçileri sürükleyerek yaka paça gözaltına almaya başladı. Fabrika önündeki kapıdan ayrılmamak için kendilerini plastik kelepçe ile kapıya bağlayan işçiler de sert müdahaleye maruz kalarak ve ters şekilde kelepçelenerek gözaltı otobüsüne bindirildi. Sadece yaşananları kaydetmeye çalışan işçiler dahi gözaltına alındı. DERİTEKS Genel Başkanı Makum Alagöz, Tuzla Şube yöneticisi Hikmet Numanoğlu, ve yöneticileri de gözaltına alınanlar arasında.

Ortaköy'deki silahlı saldırının yeni görüntüleri ortaya çıktı Ortaköy'deki silahlı saldırının yeni görüntüleri ortaya çıktı

"HAKKIMI ARIYORUM..."

Eylemdeki işçilerden Songül Bakan, “Biz kapıda direndik kamyonlar çıkmasın diye. 6 arkadaşımız kendisini zincirledi kapıya. Herkesi yaka paça, kelepçe vurarak, sürükleyerek götürdüler. Hakkımı arıyorum sadece. Kanun da adalet de hep içerideki hırsızdan yana. Biz sadece hakkımızı istedik ama polisin bize gösterdiği muameleye bakın. Arkadan ters kelepçelenerek içeri atılıyoruz” dedi.

"EMEĞİMİZİ ÇALIYORLAR"

Gözaltına alınan işçilerden Canan Gündüz ise “Arkadaşlarımız kelepçelendi ve gözaltına alındı. Hepimiz zor durumdayız. Diyecek bir şey bulamıyorum. Hırsız içeride emeğimizi çalıyor, biz de emeğimizi korumak, hakkımızı gasbettirmemek için buradayız. Biz işçiler direndikçe de bize şiddet uyguluyorlar. Sürükleyerek gözaltına alıyorlar” diye konuştu.