EYT düzenlemesinin Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından aylar geçti. Ancak kapsama dahil edilmeyen staj ve çıraklık mağdurlarının emeklilik yolundaki mücadelesi devam ediyor.

Emeklilik sisteminde haksızlık olduğunu belirten staj ve çıraklık mağdurları çocuk yaşta başladıkları çalışma hayatında staj ve çıraklık sigortasının başlangıç sayılmasını isterken uğradıkları bu haksızlığın bir an önce son bulmasını talep ediyor.

Mevcut ekonomik şartlarda geçim sıkıntısı yaşayan staj ve çıraklık mağdurları sigortalarının emeklilikte bağlayıcı sayılmaması nedeniyle emekli olamıyor. Uzun yıllarca çalışan staj ve çıraklık mağdurları emeklilik haklarının resmen gasp edildiğini belirterek adalet istiyor. 

Emniyetten sahte para uyarısı

Çalışma günlerini belgeli bir şekilde kanıtlayan staj ve çıraklık mağdurları dönemin değişmesiyle tüm haklarını bir anda kaybetti. Emeklilik şartlarını doldurmalarına rağmen sigortalarının başlangıç sayılmaması nedeniyle emekli olamayan staj ve çıraklık mağdurları bir an önce emeklilik hakkına kavuşmak isterken gözünü kulağını yetkililerden yapılacak açıklama çevirdi.

Staj ve çıraklık sigortası başlangıç sayılacak mı?

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in staj ve çıraklık mağduriyeti hakkında, "Staj mağduru, kavramı doğru değil, staj mağduru yok. Çünkü prim yatırmayanlar, prim yatırmadan emekli olabilir mi? Patronları kim? Kendi adlarına sigorta primini yatıracak olan ismi bize bildirsinler, onları tespit edelim, primlerini yatırsınlar. Staj bir eğitimdir, kavramları doğru kullanalım." açıklamasında bulunarak staj ve çıraklık mağdurlarının tepkisini çekmişti. 

FETÖ 'kara para'yı iş adamlarıyla aklamış

Staj ve çıraklık mağdurlarının seçime kadar yoğun bir baskıyla Bakan Bilgin'e seslenmesi de staj ve çıraklık mağduriyetinin çözümünde bir adım atılmasına yardımcı olmamıştı.

Seçimi Cumhur İttifakı'nın kazanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Işıkhan, göreve başlamasının üzerinden aylar geçmesine rağmen staj ve çıraklık mağdurlarının taleplerine yönelik bir açıklamada bulunmadı. Birçok milletvekili sosyal medya hesabında ve Meclis'te yaptığı açıklamalarda staj ve çıraklık mağduriyetini gündeme getirse de Bakan Işıkhan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuya dair bir açıklamada bulunmadı. 

Staj ve çıraklık mağdurları meraklı: Önerge sonuçlanacak mı? Staj ve çıraklık mağdurları meraklı: Önerge sonuçlanacak mı?

Staj ve çıraklıkta son durum ne?

Uzun zamandır staj ve çıraklık sigortalarının emeklilikte başlangıç sayılmasını bekleyen staj ve çıraklık mağdurları Meclis'in açılmasıyla çalışmalarına hız verdi. İşte staj ve çıraklıkta son durum...

Staj ve çıraklığın sigorta başlangıcı sayılması Meclis'te!

Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 09.08.2023 tarihinde staj ve çıraklık başlangıç tarihinin sigorta başlangıcı sayılması talebine ilişkin yazılı soru önergesinde bulundu. 

Gergerlioğlu'nun önergesinde şu ifadelere yer verildi: 

Basında yer alan bilgide :" Kocaeli Staj ve Çıraklık Mağdurları Dernek Başkanı Ersin Akengin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Biz stajyer ve çıraklar olarak kandırılmış çocuklarız. Staj ve çıraklık başlangıçlarımızda hocalarımız tarafından elimize sigorta kartı verilip hayırlı olsun sigortanız başladı diyip yaşıtlarınızdan daha önce emekli olacaksınız denilerek yıllarca o sigorta numarasını kullandık. Şimdi o sigorta numarasının emeklilikte bir işe yaramadığını görüyoruz. Bizler çalışma şartlarının tamamını uyguladık. Maaş aldık, sigorta numaramız vardı, mesai giriş çıkış saatlerinde kart basıp işçi gibi çalıştık. Bizler eğer kandırılmasaydık sigortamızı kendimiz yaptırırdık. Yaşıtım olan ve düz liseye giden arkadaşın sigortasını babası ödedi, EYT'den emekli oldu. Bizim sigortamızı devlet ödedi emekli olamıyoruz. Gurbetçi meslek lisesi stajını Almanya'da yapıyor ve staj sigortasını Türkiye'de sigorta başlangıcı yaptırıyor. Türkiye'de yapılan staj ve çıraklık sigortasının da SGK başlangıcı olmasını bekliyoruz." ifadeleri yer almıştır.

Bu bağlamda;

1- Yukarıda bahsi geçen iddialar doğru mudur?

2- Çıraklık ve staj dönemlerinde sigortaları başlatılmasına rağmen bu sigortalar yok sayılarak vatandaşlar neden mağdur edilmiştir?

3- Yurt dışında yaşayıp meslek lisesi stajını yurt dışında yapan kişilerin staj sigortasını Türkiye'de sigorta başlangıcı yaptırdığı iddiası doğru mudur? Eğer iddia doğru ise yurt dışında staj yapan biri Türkiye'de emekli olabilirken Türkiye'de staj yapanın emekli olamama sebepleri nelerdir?

4- Staj ve çıraklık mağdurlarının sorunlarının çözülmesi amacıyla bakanlığınızın yapmış olduğu çalışmalar var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

5- Soru önergesi verildiği tarih itibariyle Kocaeli'de staj ve çıraklık sigortası mağduru olan kişi sayısı kaçtır?

Gergerlioğlu'nun önergesinin Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'a sunulmasının ardından neredeyse iki ay geçti. Ancak Bakan Işıkhan, önergeye olumlu ya da olumsuz bir cevap vermedi. Önergenin cevaplanma süresi 15 günken Bakan Işıkhan'ın bu sessizliği staj ve çıraklık mağdurlarını daha büyük beklentiye soktu. 

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın önergeye olumlu bir cevap vermesini bekleyen staj ve çıraklık mağdurları emeklilik haklarına kavuşmak için gün sayıyor. Birçok mecrada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Vedat Işıkhan'a seslenen staj ve çıraklık mağdurları yaşanılan haksızlığın son bulmasını ve emeklilik sistemindeki adaletsizliğin giderilmesini talep ediyor. 

Staj ve çıraklık mağduriyeti günden güne büyürken Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın eski Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in aksine stajyer ve çırakların yaşadıkları sorunları bir mağduriyet olarak görüp görmeyeceği merak konusu oldu. 

Kit taşeron işçilerine verilen sözler tutulacak mı? Kit taşeron işçilerine verilen sözler tutulacak mı?

Staj ve çıraklık mağduriyetine AK Parti'den destek geldi!

Kocaeli ve Manisa Staj Çıraklık Sigortası Mağdurları Derneği temsilcileri, AK Parti 28. Dönem Manisa milletvekili Ahmet Mücahit Arınç ile bir araya gelip desteğini istediler. 

Haberin detaylarını okumak için tıklayınız. 

Staj ve çıraklık mağdurlarından MHP'ye ziyaret!

Emeklilik hakları için mücadele eden Bursa Staj ve Çıraklık Derneği de mağduriyetlerin karşısında gerekli adımların atılması için mücadele ediyor. Bunun için Meclis'e sık sık ziyaretlerde bulunan staj ve çıraklık mağdurları, hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor. Mağduriyetlerini duyurmak adına Meclise ziyaret düzenleyen Bursa Staj ve Çıraklık Derneği, MHP Genel Başkan Yardımcısı Nevşehir Milletvekili Prof. Dr. Filiz Kılıç'ı ziyeret etti.

Haberin detaylarını okumak için tıklayınız. 

Bilecik Staj ve Çıraklık Mağdurları Derneği mücadeleye devam ediyor!

Bilecik Staj ve Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği saha çalışmalarıyla mücadeleye devam ediyor. Bilecik Staj ve Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği'nin son çalışmalarını okumak için tıklayınız.

Torba Yasa'da neler olacak?

TBMM Genel Kurulunda, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından EYT yasası çıktı. Ancak yasa kapsamında 1999 sonrası emeklilik, Bağ-Kur tescil,ihya ve prim, staj ve çıraklık olmaması nedeniyle emeklilik mağduriyeti devam ediyor. Bağ-Kur, Kademeli emeklilik, staj ve çıraklık... Torba Yasa'da neler olacak? 

Haberin detaylarını okumak için tıklayınız.

Hüseyin Akgün staj ve çıraklık mağdurlarının sesi olmaya devam ediyor!

Siyasetçi Hüseyin Akgün Staj ve Çıraklık mağdurlarının sesi olmaya devam ediyor. ''Meslek liseleri bu ülkenin bel kemiğidir''diyen Akgün mağdurların seslerinin duyulması ve hükümetin konuya çözüm getirmesi gerektiğini vurguladı.

Haberin detaylarını okumak için tıklayınız. 

Staj ve çıraklık mağdurları bir kez daha yetkililere seslenecek!

Staj ve çıraklık sigortası mağduriyeti çığ gibi büyürken mağdurlar sosyal medya mitinginde bir kez daha yetkililere seslenecek. Sosyal medya mitinginin detaylarını öğrenmek için tıklayınız.

Staj ve çıraklık mağdurları için çalışma yapılacak mı?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, ülkemize çırak okuluna ya da liselerin staj dönemlerinde meslek okullarından staja giden kişilere sigorta girişleri yapılarak sigorta kartı verildiğini ancak emeklilikte bunun hiçbir işe yaramadığını söyledi. Erdursun, okulların bu kişiler adına sadece yüzde 1 iş kazası meslek hastalığı primi yatırdığını, tüm kollara tabii prim yatırılmadığı için emeklilikte bir işe yaramadığını da vurguladı. 

EYT'den yararlanamayan staj ve çırak mağdurları için hükümetin bir çalışması olmadığını ifade eden Erdursun, "Bu durumda olan kişileri böyle gereksiz yere umutlandırmakta uygun olmaz. Şu anda hükümetin Torba Yasa çalışmasının içerisinde stajyerlerin ve çırakların mağduriyeti yok ama biz Torba Yasa’nın içindekiler için kesin şu vardır, bu vardır diyemeyiz ama aldığımız bilgilere göre, daha çok BAĞ-KUR-Kur ya da ev hanımlarının eksik günlerini tamamlarken ödeyecekleri primlerde bir miktar indirim, emekli aylıklarına en düşük emekli aylıklarına bir miktar seyyanen artış gibi durumlar şu anda Torba Yasa’da görüşülen, konuşulan durumlar. Maalesef stajyerlerin ve çırakların durumu gündemde değil" dedi.

Bursa Staj ve Çıraklık Mağdurları Federasyonu'nun düzenlediği etkinlikte konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman ise ekim ayında Meclis açılır açılmaz bu sorunun ortadan kaldırılacağını umduğunu belirtti.

Emeklilik mağduriyetlerine hakim iki uzmanın bu kadar farklı düşüncelere sahip olması staj ve çıraklık mağdurlarını şaşırtırken gözler yine son kararı verecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrildi. Staj ve çıraklık mağdurları en kısa sürede Torba Yasa ile emeklilik haklarına kavuşmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bir adım atılmasını talep ediyor.